Martin Vopěnka, spisovatel - Vajíčka imperialistů

Vajíčka imperialistů

Ve dvacátém století nám to procházelo. 

Za vajíčkovými útoky stojí imperialisté a protisocialistické živly placené zahraničními agenty – to je jasné. Nebudeme přece předpokládat, že by student středoškolák, respektive vysokoškolák měl nějaký vlastní občanský názor. Vejce hodil proto, že byl sveden ze správné cesty, zaplacen, omámen a já nevím co ještě.

Tak to tu máme zase: tuhle rétoriku osmdesátých let, kdy zmatení zmanipulovaní demonstranti vyjadřovali své menšinové zavrženíhodné rádoby názory.

Politici se dnes předhánějí v odsuzování vajíčkových útoků. Dokonce Mirek Topolánek se nechal svést scestným uvažováním a odhalil další zločinný původ oněch útoků: řízenou provokaci samotné ČSSD.

Milí páni politici, a co takhle vzít akt hozeného vejce jako vyjádření občanského postoje. Sám bych házel, až bych brečel. Dnes ještě můžeme, tak si to užijme. Až volby vyhraje budoucí diktátor Paroubek, jím ovládaná policie každý podobný protest brutálně potlačí. Najdou se paragrafy (anebo se rychle sepíší), podle kterých půjdou vrhači za mříže. Jeden dva procesy a bude po svobodě. Pak už si občanskou neposlušnost každý rozmyslí.

A tak vrhejme, dokud je čas. A pišme, dokud můžeme. Článek jako tento bude už brzy trestný.

Martin Vopěnka

Holocaust

Na fotce šedivé
ty jsi, kdo odchází.
V klobouku omšelém
laskavý táta věčný.
Poslední pohledy.
To se však ještě neví.
Dětství že skončilo
chlapeček nepochopí.
Ve zmatku poklidném
jdou muži, kam jim určí –
tatínci bezbranní –
bohové na zem padlí.
Jak bys ty selhal dnes?
Chrám světa lidského
v útrobách prudce se bortí.
Buď sbohem, dítě mé.
Vidím se ve tvých očích.

(Praha, 18. 1. 2008)