Martin Vopěnka, spisovatel - Knihy

Můj bratr Mesiáš

Obálka knihy Můj bratr Mesiáš


Píše se rok 2096 a sucho trvá už mnoho let. Řečiště Vltavy je vyschlé. Vědecký projekt odvrácení části slunečních paprsků ve stratosféře však vzbuzuje naději. V té době, právě za prvního deště, se v Praze Holešovicích narodí Eli.

Roku 2168 káže v řecké osadě poblíž Olympu Eliho starší bratr Marek těm, kteří přežili nejhorší exodus v dějinách lidstva. Zatím jen hrstka nejvěrnějších uvěřila v mesiášství umučeného Eliho.

Nejnovější román českého spisovatele a vizionáře Martina Vopěnky má ty nejvyšší ambice. Uvěřitelně a s citem pro psychologii postav autor ukazuje, kolik bolesti, lásky, nenávisti, pochybností i naděje by mohlo přinést zrození někoho, kdo by mohl hrát v lidských dějinách stejnou roli, jakou hrál kdysi Ježíš. Autor nevěří, že Ježíš konal zázraky, avšak samotnou skutečnost, že Ježíšův odkaz přetrval, je třeba považovat za zázrak.

Další informace ke knize:

O duši a dívce

Obálka knihy O duši a dívce


Větrné hory v sobě skrývají mnohá bohatství. Jsou tajemné, někdy nebezpečné, plné vzácných rostlin i živočichů, mění se s každým ročním obdobím. Něco v nich ale zůstává stejné – jejich majestátnost a moudrost tisíců a milionů let existence. Z této moudrosti čerpají i originální pohádky Martina Vopěnky.

Zvířata zde mluví lidskou řečí a vyprávějí o svých zážitcích a setkáních s člověkem, někdy zase autor na základě zvířecích příběhů nabízí četná podobenství o životě lidském. Příběhy se čtou v několika rovinách, kde si každý může najít to své: jako lyrické popisy prostředí, jako pohádky, filozofické povídky, i jako bajky, které nenásilnou formou nabízejí i trochu poučení. Jemné snové ilustrace japonské výtvarnice Iku Dekune nádherně dotvářejí celkovou neopakovatelnou atmosféru knihy.

Další informace ke knize:

Spící město

Vydání v Arabštině Obálka knihy Spící město

Vše o trilogii Spící město najdete na www.spicimesto.cz!

Vydejte se na dobrodružnou cestu do světa, kde všichni rodiče spí a kde začíná nemilosrdný boj o přežití dětí ve světě ostatních dospělých…

Se zájmem o překlad své knihy do arabštiny se Martin Vopěnka setkal poprvé: "Určitě mě to hlavně potěšilo, protože arabsky mluví mnoho lidí a je to starý a vážený jazyk, takže dostat se jako spisovatel do arabštiny je pro mě významné."

Další informace ke knize:
  • odkaz na článek na webu Rozhlas.cz o pronikání knih od českých autorů na blízký východ zde
  • vydalo egyptské nakladatelství v roce 2016

Nová planeta

Obálka knihy Nebarevné vzpomínky„Velký román o zradě, lásce a civilizaci
vyšel v nakladatelství Mladá fronta.“


Další informace ke knize:

Nebarevné vzpomínky

vydání pro Rumunsko Obálka knihy Nebarevné vzpomínky

K rumunskému vydání knihy Nebarevné vzpomínky napsal text na obálku slavný rumunský spisovatel žijící v USA Norman Manea.

  • Obálku s českým i rumunským textem můžete stáhnout zde.

Nebarevné vzpomínky

Obálka knihy Nebarevné vzpomínkyO rodičích a dětství, ale hlavně o 60. letech!

Četba na poračování: www.rozhlas.cz/dvojka/cetby/...

Autor v knize vypráví o svém dětství a rodině. Činí tak klidně, soustředěně a jemně, aby nenarušil postupné nanášení „nebarevných barev“ své paměti na plátno, o něž se s námi chce podělit.

Při svém psaní ovšem jen nezaznamenává a nepopisuje. Protože ví, že jeho dětství je již nenávratnou minulostí stále se vzdalující v čase, vidí ho též již z historické perspektivy a potřebného odstupu a je schopen hodnotit to, co ho tehdy obklopovalo a v čem žil. Pod klidným tokem jeho vyprávění lze téměř na každé stránce vycítit silné citové zaujetí – je zřejmé, že tato kniha má pro autora zvláštní význam, že většinu toho, co zaznamenává, znovu vnitřně žije.

Další informace ke knize:

Kniha The Fifth Dimension

Obálka knihy Pátý rozměr

aneb

Pátý rozměr v anglickém jazyce

Vydalo britské nakladatelství Barbican Press v srpnu 2015.

Román Pátý rozměr česky píšícího autora židovského původu Martina Vopěnky přináší překvapivé a filozoficky objevné názory.

Nepostrádá ani napětí a hluboký psychologický vhled do myšlení hlavního hrdiny.


Další informace ke knize:
  • recenze od The Financial Times ze dne 5. 12. 2015 k zobrazení zde PDF
  • odkaz na vyjádření od nakladatele ke knize The Fifth Dimension.
  • profil české verze knihy na serveru Databazeknih.cz
  • českou mutaci vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2009

Doporučení k anglickému vydání (napsal Adam Roberts).


Noc evropské literatury v Dublinu:


Spící tajemství

Obálka knihy Spící tajemstvíVše o trilogii Spící město najdete na www.spicimesto.cz!

Nominace na Zlatou stuhu za beletrii pro mládež.

To, co začalo ve Spícím městě záhadným spánkem všech rodičů a pokračovalo ve Spící spravedlnosti úsilím dětí o potrestání zločinců, pokračuje nyní pátráním dětí po příčině spánku rodičů.

Rodiče, kteří se dosud neprobudili, jsou umístěni do velkého sálu v nemocnici. Zdejší prostředí nahání dětem strach, zároveň je však neodolatelně přitahuje. Tuší totiž, že se tudy dá dostat do světa „na druhé straně“. Kryštofovi, Emě, Kristýně a Samuelovi, čtyřem dětským hrdinům hledajícím pravdu, se to podaří. Ale jenom malý Samuel má klíč k celému tajemství na dosah ruky. Zachrání zbývající unesené děti? A bude svět ještě někdy stejný jako dřív?

Další informace ke knize:

Spící spravedlnost

Obálka knihy Spící spravedlnostVše o trilogii Spící město najdete na www.spicimesto.cz!

Vydejte se na dobrodružnou cestu plnou odhodlání a hledejte pravdu spolu s hlavními hrdiny. Je třeba odhalit tajemství, která nesmí zůstat skrytá…

Většina rodičů se již probudila ze záhadného spánku, vyhráno ale zdaleka není. Ti, jejichž děti zůstávají ztracené, totiž dál spí. Svět se od základu změnil. Děti prožily něco, co jejich rodiče jen těžko pochopí. Zdá se, že jim teď rodiče vůbec nerozumí. Najdou u nich děti zastání? Mnoho únosů a vražd zůstalo nepotrestáno, ale dospělí to nehodlají řešit. Policie, soudy, vláda ani probuzení rodiče se k tomu, co se dělo, nechtějí vracet. S tím se děti odmítají smířit a pouštějí se na vlastní pěst do nebezpečného pátrání po zločincích i dalších unesených. Sourozencům Kryštofovi, Kristýně, Emě a Samuelovi jde znovu o život. Podaří se jim odhalit i to, co stojí za záhadným spánkem rodičů? Anebo na svou zvídavost sami doplatí?

Další informace ke knize:

Spící město

Obálka knihy Spící městoVše o trilogii Spící město najdete na www.spicimesto.cz!

Vydejte se na dobrodružnou cestu do světa, kde všichni rodiče spí a kde začíná nemilosrdný boj o přežití dětí ve světě ostatních dospělých…

Spící město je mou dvanáctou knihou. A musím říct, že žádná se mi nepsala tak dobře. Ten příběh mne samotného bavil, dokonce jsem se občas o své hrdiny upřímně bál. Jindy mne dojala jejich statečnost, vytrvalost a soudržnost. A nakonec jsem se s nimi nerad loučil. Proto už píši pokračování s názvem Spící spravedlnost a v hlavě se mi rodí i třetí kniha Spící tajemství. Věřím, že stejně neradi se s hrdiny této knihy, kterým jde občas skutečně o život, budete loučit i vy.

Váš Martin Vopěnka - spisovatel, cestovatel a táta čtyř dětí.

Další informace ke knize:

Pátý rozměr

Obálka knihy Pátý rozměr

Nejnovější román Pátý rozměr česky píšícího autora židovského původu Martina Vopěnky přináší překvapivé a filozoficky objevné názory. Nepostrádá ani napětí a hluboký psychologický vhled do myšlení hlavního hrdiny.

Pro některé čtenáře bude poutavým poznáváním odlehlých oblastí naší planety, konkrétně vysokohorské argentinské „puny“; jiní ji budou vnímat jako vzrušující výpověď o dokonalém zločinu rituálního původu. A další se ponoří do Vopěnkovy nové filozofické teorie o stavu našeho bytí v tomto světě, o vzniku a původu vesmíru, o podstatě toho, čemu říkáme život. Pro ty čtenáře, kteří pojmou všechny možné roviny románu, to bude strhující zážitek literární dokonalosti.

Britské nakladatelství Barbican Press připravuje vydání Pátého rozměr (The Fifth Dimension) na srpen. Doporučení napsal Adam Roberts.

Další informace ke knize:

Moje cesta do ztracena

Obálka knihy Moje cesta do ztracenaPutování s Benjaminem.

„Žil jsem. Kdo to o sobě může říct?“ tak v závěru knihy hodnotí svůj život vypravěč a hlavní protagonista této knihy. Je to příběh úspěšného muže středního věku, kterému navzdory relativnímu bohatství chybí naplnění. Po tragické smrti manželky zůstává sám se svým osmiletým synem. Cítí, že aby dostál úkolu, který před ním stojí, musí něco podstatného změnit. Se svým Benjaminem se proto vydává na prázdninovou cestu – cestu do ztracena – která s koncem prázdnin neskončí. Aniž by o sobě dali komukoliv cokoliv vědět, putují otec a syn od města k městu, ze země do země. Jde vlastně o dvojí cestopis, kdy se na pozadí líčení cizích zemí a dobrodružných příhod odehrává cesta do hlubin lidského nitra.

Kromě toho, že kniha je malým stylistickým skvostem, je také čtivá, sugestivní, lidsky sdělná a jakýmsi zvláštním způsobem laskavá a přívětivá.

Podle knihy Moje cesta do ztracena jsem napsal libreto k opeře pro děti Putování s Benjaminem. Skladatel vážné hudby Jiří Pelikán hudbu dokončil.

Další informace ke knize:

Konec zákona

Obálka knihy Konec zákonaMartin Vopěnka: Mám obavy, že se ke slovu dostanou staré běsy

Tento román o zlu – tak drsný, že je zatěžko jej číst – psal autor v letech 1997 – 1999 a odhodlal se jej vydat mnohem později. Proti námitkám, že je román příliš naturalistický obsahuje příliš mnoho surových až sadistických a pornografických scén, se autor brání: Zlo je třeba zobrazit tak, aby z něj člověku (čtenáři) bylo nanic. Estetizované zlo je návodné. Ano, tohle je román o zlu – o špatnosti, která dřímá v leckom z nás a za vhodných vnějších (nebo individuálních) podmínek se ujme vlády. Lidské dějiny jsou dostatečným svědectvím, že tomu tak opravdu je. A ani dnes se před tímto dřímajícím zlem, před démony v nás, nemůžeme cítit bezpeční.

Další informace ke knize:

Moře smutku za tvým psem

Obálka knihy Moře smutku za tvým psemBaladické povídky o zvířatech a návštěvnících hor.

Z Beáty schoulené na kraji lesní cesty vyzařuje takové zoufalství, že ji Tomáš, jinak plachý a nesmělý muž, nabídne přístřeší. Beáta po jistém váhání jeho nabídku přijme – nejprve jen aby se v jeho domě umyla a ohřála… odpočinula… najedla. Nakonec zůstane několik dní. Důsledným a přesným popisem drobných činností a hnutí mysli jednotlivých postav dosahuje autor zvláštního druhu vnitřního napětí, kdy pouhé přiložení polínka do kamen či sbírání jablek v sadu jako by už samo poodhalovalo tajemství.

Nenápadnými vyprávěcími prostředky je tak čtenář doveden k poznání, že slabý a zdánlivě bezbranný tvor, jako Beáta může ochromit i tak vyrovnaného člověka, jakým se Tomáš do té doby jevil. Komorní novelu ocenila literární kritika například konstatováním že „číst tuto knížku je jako strávit příjemný víkend na venkově“.

Další informace ke knize:

Antarktida na prahu konce

Obálka knihy Antarktida na prahu konceZ deníku skeptika

Deník, ve kterém autor popisuje své zážitky, myšlenky a pocity z pobytu v Antarktidě.

Další informace ke knize:

Encyklopedie Poznávám život a svět

Obálka knihy Encyklopedie Poznávám život a světNejvětší, nejpřehlednější, nejmodernější!

Třetí aktualizované vydání původní české encyklopedie určené pro děti od 4 do 10 let. 1.111 pojmů, včetně abecedního řazení!

Další informace ke knize:

Laska po SMS

Obálka knihy Láska po SMSRomán z dnešní telekomunikační doby

První a zatím jediný milostný příběh napsaný jen formou SMS zpráv.

Další informace ke knize:

Hotel uprostřed života

Obálka knihy Hotel uprostřed životaRomán o lidském zrání, o bodu, jímž musí každý projít.

Román o lidském zrání, o bodu, jímž musí každý projít, když se chce stát dospělým. Jde o výpověď člověka nemocného psychickou chorobou, takže je pochopitelné, že takový člověk nevidí chorobu vlastní, ale nemocným se mu zdá celý svět.

Další informace ke knize:

Pohádky Větrných hor

Obálka knihy Pohádky Větrných hor Martina VopěnkyBaladické povídky o zvířatech a návštěvnících hor.

Autor zná hory a obtíže života v tomto přírodním společenství. Snaží se čtenáři zprostředkovat jak drsné životní podmínky pro zvěř, tak základní životní pravdy, které tamní realita lidem odhalí. Čtenářské určení kolísá od dětí ml.šk.věku, k nimž se autor sklání vyprávěním o zvířatech, až po příběhy zdánlivě pro mládež, které se snaží ukázat na chyby, jichž se lidé dopouštějí ve vzájemných vztazích

Další informace ke knize:

Balada o sestupu

Obálka knihy Balada o sestupuPříběh o výpravě dvou mladých mužů do rumunských hor.

„Ale ano, i dnes tu knihu mohu číst. Je psána vypjatějším jazykem – v současnosti jsem stylově střízlivější. Balada o sestupu vyšla také v USA v Northwestern University Press a v Rumunsku v Editura Universal Dalsi. Přitom ji řadím přece jen ještě ke svým prvotinám. Od té doby jsem myslím napsal několik knih, které by si zasloužily být vydané v zahraničí mnohem víc. Platí také to, že čím lépe píši, tím víc se mne česká kritika snaží zadupat do země.“

Další informace ke knize:

Kameny z hor

Obálka knihy Kameny z horDeník se zaznamenanými pocity a vzpomínky vyvolané putováním po rumunských Karpatech.

„Moje knižní prvotina, kterou vydala Mladá fronta v roce 1989 – ještě před listopadem. (Ještě dříve jsem napsal řadu povídek, které ale knižně nevyšly.) Psal jsem ji v době studia na FJFI ČVUT, kde mne to vůbec nebavilo – vlastně v době, kdy jsem měl pracovat na diplomce. Kniha zachycuje pocity a obrazy z přechodu rumunských hor a ve své době zaujala svou otevřeností. Přestože jsem byl nucen na několika místech text zmírnit, řada kritických narážek v ní zůstala. Ale hlavně: pro tehdejší oficiální kulturu byl téměř nepřijatelný už samotný svobodomyslný duch knihy.“

Další informace ke knize:

Začátek skepse

Nanečisto se nežije
a druhá šance není.
Občas bych něco vrátil snad,
či zvolil rozdvojení.

Tak, jak jsem věřil životu,
hrál fotbal s prvním synem
a připadal si bohatý
i s krabicovým vínem,

tak už dnes nějak nevěřím.
Polykám vzácné doušky
posledních vlahých teplých dní
a oddaluji zkoušky

jež přicházejí s podzimem:
například ztrátu chuti
na nepoznanou budoucnost
v níž stroze odmítnuti

konečně nohama na zemi
jdem do stejného bodu.
Lhostejno jestli prostředkem
anebo po obvodu.

(Břevnov 4. 6. 2013)